Blog

Matcha Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zayıflama yöntemi olarak diyet yapmanın dışında bir de diyetlere katkı sağlayabilen yardımcı gıdalar da tüketilmekte. Bazı durumda ise bu yardımcı gıdalar diyetin ana besini de olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de Matcha Çayı. Bu çayın en büyü özelliği ise dünya üzerinde sadece Japonya sınırları içerisinde üretilen bir çay olması. Bu yüzden bilinen diğer çaylardan biraz daha pahalı olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca piyasada Matcha çayı adı ile pek çok çay satılmakta. Bu çayların orijinallikleri ile ilgili kafanızda soru işaretleri olursa güvenilir yerlerden satın almak her zaman daha mantıklı olacaktır. Aynı zamanda Japonya’dan direkt olarak sipariş vermek de günümüzde mümkün.

Çayın sadece Japonya’da üretilmesi fiyatının da yüksek olmasının bir numaralı sebebi. Ancak sağlığına düşkün olanlar ya da zayıflamayı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler için bunun çok bir önemi olmayacaktır. Bilinen çayların dışında gölgelik alanlarda yetiştirilen bu çay yine ülkemizde yetiştirilen çaylardan farklı olarak toz haline getiriliyor ve bu şekilde satılıyor. Eğer bu çayı ilk defa deneyecekseniz karşınıza toz halinde çıkması sizi şaşırtmasın.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çay denildiğinde aklımıza bilindik çay demleme teknikleri gelir. Ancak Matcha Çayı farklı bir şekilde hazırlanır. Su ısıtıldıktan sonra uygun büyüklükte bir fincana konur. Sonrasında ise iki tatlı kaşığı Matcha Çayı fincanın içine konarak karıştırılır. Çay eklendikten sonra kıvamı tıpkı bir sıcak çikolata kıvamına gelecek şekilde karıştırılır. Ne kadar çok karıştırılırsa çay su içinde o kadar eriyecektir. Bu yüzden minimum 2 dakika yavaş bir şekilde karıştırmak yeterli olacaktır. Klasik bir siyah çayın aksine çay oldukça yoğundur ve bu da içimini farklı bir hale getirir. Eğer yoğun bir hale gelmiyorsa üzerine biraz daha çay ekleyip bir süre daha karıştırabilirsiniz. Çayı hazırlarken unutulmaması gereken en önemli nokta çayın yoğunluğunun düşmesiyle faydasının azalmasının doğru orantılı olduğudur. Bir başka deyişle ne kadar yoğun olursa o kadar faydalı olacaktır. Bu yüzden bitmesin diye az şekilde kullanılmaması gerekiyor. Yoğun olması ilk başlarda içimini zorlaştırsa da kısa sürede alışılmakta.

Matcha Çayı’nın Faydaları Nelerdir?

Matcha Çayı tüketildiği andan itibaren metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu da sabah tüketilen çay sonrasında tüm günün daha zinde geçirilmesine sebep olur. Zayıflatmasının yanında çeşitli sorunlar üzerinde de yararlı bir etkisi vardır. Örneğin gece uyku problemi çekenler yatmadan önce bir fincan tüketirlerse çok daha rahat ve kesintisiz bir uyku çekebilirler. Bu çay, uzmanlar tarafından yetiştirilen ve insan üzerinde en etkili çay olarak kabul edilmekte. Japonlar sağlıklı bir yaşam için her sabah ve akşam bu çayı tüketmeye yüzyıllardır devam ediyorlar. Uzun hayat süren pek çok Japon’un hayatları boyunca bu çayı tükettikleri de bilinmekte.