Blog

Selülitten Korunmak İçin Selülit Diyeti

Günümüzde kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi selülit. Her ne kadar her kadın için çok da sinir bozucu bir durum olmasa da güzelliğine düşkün olan kadınlar için kafaya takılacak bir konu. Modern tıbbın ilerlemesiyle birlikte günümüzde artık sorunsuz bir şekilde selülitten kurtulmak mümkün oluyor. Ancak her kadın elbette bu yönetimi kullanmak istemiyor. Selülitten korunmanın bir başka yolu ise selülit diyeti. Artık beslenmeye dikkat ederek de selülitten korunmak mümkün. Üstelik tıbbi yöntemler uygulayarak kurtulmaktan çok daha zahmetsiz.

Selülit genellikle bacaklarda meydana gelen ve portakal kabuğu şeklinde bir görünüme sebep olan yağ birikimidir. Bu yağlar düzensiz bir şekilde oluşurlar ve bu düzensiz oluşumları da ortaya bu şekilde bir görünümün çıkmasına sebep olur. Yapılan araştırmalar günümüzde her 10 kadından 9’unda selülit problemi olduğunu ortaya koymakta. Bilimsel verilere dayanılarak yapılan açıklamalar ise selülitten tam anlamıyla kurtulmanın mümkün olmadığını bizlere söylüyor. Bu yüzden kurtulmak yerine en aza indirmek için çalışmak daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet denildiğinde insanların akıllarına genellikle meşakkatli bir süreç gelir. Ancak selülit diyeti diğer diyetlerle karşılaştırıldığı zaman son derece kolay ve zahmetsiz bir diyettir. Bilinen diyetlerin neredeyse tamamına yakını az yemek tüketerek zayıflatma üzerine kuruludur. Ancak selülit diyetinde herhangi bir zayıflatma olmadığı için tüketilen yiyecekler kalori ya da oranlarına göre seçilmez. Onun yerine tamamen selülit oluşumuna ya da ilerlemesine engel olacak gıdalar tüketilmektedir. Sabah kahvaltıda az yağlı tuzsuz peynir, kepek ekmeği, greyfurt suyu, domates ve salatalık tüketilir. Ancak yine de tüm diyet programlarında olduğu gibi tüketilen gıdaların oranlarına dikkat etmek ve aşırı şekilde tüketmemek gerekiyor.

Selülit diyeti uygularken öğle menüsünde ise meyve ve yoğurt ayrı ayrı tüketilmelidir. Marketlerde satılan meyveli yoğurtlar bu konuda yararlı olmayacaktır. Tüketeceğiniz meyvenin hangi meyve olacağı önemli değildir. Çünkü neredeyse bilinen tüm meyveler selülit oluşumunu engelleyici bir özelliğe sahiptir. Bu özellikleri yoğurt ile birlikte takviye edilir. Akşam öğününde ise yağsız tavuk ızgara ve bol yeşil salata tüketilmelidir. Sürekli bir şekilde akşamları ızgara tavuk tüketmek mantıklı olmayacağı için bazı akşamlar yağsız makarna da tüketilebilir. Bu gıdaların 100 gramı geçmemelerine dikkat edilmesi gerekiyor.

Selülit diyetinin en büyük özelliği çok fazla katı kuralının olmamasıdır. Öyle ki sıkıldığınızda istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Diyeti uygulamaktan vazgeçtiğinizde diğer diyet programlarında olduğu gibi herhangi bir ya etkiyle karşılaşmazsınız. Selülit diyetini uygularken yapılmaması gereken bir diğer şey ise aynı anda başka bir diyet programını da uygulamaya çalışmaktır. Çoğu insan selülit diyeti külfetsiz olduğu için aynı anda başka diyet programlarını da uygulama yoluna gidiyor. Unutmayın ki iki diyeti aynı anda uygulamaya çalışmak hem sağlığınızı riske atar hem de telafisi olmayan sonuçlara sebep olabilir.