Blog

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzunu gerçekten keçi boynuzu sanan insanlar bulunuyor. Ancak keçiboynuzu aslında son derece çok faydası bulunan bir bitki. Özellikle tıp alanında çalışan uzmanlar tarafından yararları kabul edilmiş ve çok çeşitli rahatsızlıklara sahip olanlar üzerinde olumlu etkileri bulunmakta. ılık ve sıcak iklimlerde yetişen keçiboynuzunun içinde sodyum, karbonhidrat ve yağ gibi maddeler bulunmakta.

Keçiboynuzu gelişme çağındaki çocuklar için de önemli. İçeriğinde bulunan vitaminler çocuk gelişiminde önemli etkiye sahip. Potasyum, selenyum, kalsiyum ve magnezyum keçiboynuzu içinde bulunan mineraller. Bununla birlikte özellikle A ve C vitamini açısından da tüketilmesi gerekiyor. Keçiboynuzu bünye üzerinde önemli etkilere sahip. Düzenli olarak bu gıdayı tüketenlerin mideleri çok daha düzgün bir şekilde çalışmaya başlıyor. Bu da mide rahatsızlığı çekenler için oldukça yararlı. Aynı şekilde sindirim sisteminde sorun olanlar, hazımsızlık yaşayanlar da keçiboynuzu tüketebilirler.

Keçiboynuzu kabızlık sorunun muzdarip kişiler için de vazgeçilmezler arasında. Lifli bir gıda olduğundan dolayı bağırsaklar üzerinde de etkisi bulunuyor. Bununla birlikte ishal sorunu yaşayanlar da bu gıdayı tükettiklerinde kısa bir zaman içinde bu sorunları ortadan kayboluyor. Aynı zamanda önemli bir oksidandır. Bağırsaklarda ortaya çıkabilecek kurt ve solucanları da daha oluşum aşamasında etkisiz hale getirir. Bütün bu saydıklarımızın dışında en önemli olarak da kansere iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmekte. Büyüme çağındaki çocuklarda zekâ gelişimi üzerinde de etkili.

Kolesterol Düşmanı

Keçiboynuzunun en önemli faydaları arasında kolesterol üzerinde etkisi geliyor. Lifli olması bu noktada yine artısı. Bu yüzden kolesterol düzenlemesine yardımcı olmakta ve belirli seviyenin üzerine geçmesine de engel olmakta. Sigara ve alkol kullananların yıpranan akciğerlerini tedavi etme özelliği de bulunuyor. Alkol ve sigara tüketen kişiler günde bir iki adet keçiboynuzu tükettiklerinde alkol ve sigaranın olumsuz etkileri en aza indirgenir. Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta kalan nikotinin dışarı atılmasına da yardımcı olur. Bu yüzden özellikle sigarayı bırakmış olanların gün içinde sıklıkla tüketmeleri faydalı olacaktır. Yüksek oksidan özelliği sayesinde tüketildiği müddetçe akciğerleri temizlemeye devam eder.

Kışın gelmesiyle birlikte görülmeye başlanan kış hastalıklarından korunmak için yine keçiboynuzu tüketmek gerekiyor. Özellikle grip üzerinde etkilidir. Virüslerin vücutta barınmasına engel olarak olası bir hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Eğer hastalığa yakalandıktan sonra tüketilmeye başlanırsa birkaç gün içinde tedavi eder. İleri düzeyde astım hastalı için de keçiboynuzu bulunmaz bir doğal ilaçtır. Nefes alma problemini en aza indirir ve sürekli olarak tüketildiğinde astım krizlerinin yaşanmasının da önüne geçer.

Kronik öksürük rahatsızlığı olanlar ve sürekli öksürük krizine girenler için de keçiboynuzu önemli bir doğal ilaçtır. Öksürük sorunu yaşayanlar sabah ev akşamları az miktarda tükettikleri zaman nefes almaları kolaylaşacak ve öksürüklerinde gözle görülür bir azalma olacaktır. Aynı zamanda geceleyin bir su bardağı suyun içinde bırakılan keçiboynuzunun suyu sabah uyanınca kahvaltıdan önce tüketildiğinde hazmı olay bir hale getireceği gibi kahvaltı sonrasındaki süreçte de tok tutacaktır. Sağlıklı bir yaşam için her gün keçiboynuzu tüketilebileceği gibi aynı zamanda sabah ve akşamları bu şekilde suyu da tüketilebilir. Akşam uyumadan önce tüketilen keçiboynuzu suyu ise güzel ve rahat bir uyku çekilmesine sebep olur. Uyku boyunca nefes alıp verme işlemini kolaylaştıracağı için horlamanın da önüne geçer ve deliksiz bir uyku uymanın da önünü açar. Keçiboynuzu suyu içerken içerisine sadece biraz zencefil ya da karabiber atıp o şekilde tüketebilirsiniz. Kesinlikle şeker ya da herhangi bir tatlandırıcı kullanmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.