Blog

Gripten Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Kış denildiğinde akla gelen hastalıkların en başında grip bulunuyor. Grip hastalığı için insanlar çeşitli tedbirler alsalar da tedbir alırken yapılan en büyük yanlışlık grip virüsünün vücuda girmesinden sonra tedbir alınmaya çalışılması. Doğal olarak bu duruma tedbir demek doğru olmuyor. BU yüzden grip olmadan önce gribe yakalanma olasılığını göz önünde bulundurarak tedbir almak gerekiyor. Grip virüsü her insanda farklı etkiler gösterebilir. Bazı kişilerde günlerce süren ve insanı yatağa bağlayacak şekilde sert bir etki gösterirken bazı kişilerde ise kısa süreli bir ateş şeklinde görülür ve geçer.

Grip Aşısı Olmak

Grip hastalığından korunmak için bilinen en iyi yöntem grip aşısı olmaktır. Ancak aşı olmak insanlar tarafından çok tercih edilen bir durum değil. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin grip aşısı olmaları bu rahatsızlıktan uzak kalabilmek için olmazsa olmaz bir yöntemdir. Çünkü yaşlılarda bağışıklık sistemi daha zayıf olduğu için grip hastalığının bünyede başka rahatsızlıklara evrilmesi çok kolay olacaktır. Pek çok yaşlıda gribin zatürreye dönüşme olasılığı yüksektir.

Çocuklar için kış aylarında vitamin takviyesi gripten korunmak için önemlidir. C vitaminin gribe karşı önemli bir koruyucu olduğu yıllardan beri bilinmekte. Bu nedenle portakal ve mandalina tüketimi yapılabilir. Eğer çocuğunuz bu meyveleri tüketmeyi sevmiyorsa bunların suyunu tüketmek de aynı koruyuculuğu sağlayacaktır. Yeterli oranda ve sürekli olarak tüketilmesine rağmen çocuğunuz yine gribe yakalandıysa hemen moral bozukluğu yaşamayın. Çünkü hiçbir önlem bu hastalığa yakalanmayı engelleme garantisi vermez ancak yakalanıldığı zaman kısa sürede atlatılmasına katkı sağlayacaktır.

Kapalı Ortamda Çalışanlar

Kapalı ortamlarda çalışanlar için en önemli şey temiz havadır. Çalıştığınız ortamın hava sirkülasyonunun yeterli olması oldukça önemlidir. Eğer bunun yetersiz olduğunu düşünüyorsanız belirli aralıklarla ortamdan çıkıp temiz hava alabileceğiniz bir yere gidebilirsiniz. Ofisinizde balkon bulunuyorsa burası uygun olacaktır. Eğer çalıştığınız ortamda sürekli hapşıran ya da grip olmuş birileri bulunuyorsa bu kişilere bir süre izin verilmesi doğru bir davranış olacaktır. Çünkü kapalı ortamlarda gribin yayılma hızı çok fazladır ve az personeli bulunan iş yerlerinde aynı anda birkaç personelin gribe yakalanması işlerin de aksaması anlamına gelir.

Gripten korunmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi de ellerin yıkanmasıdır. Aslında bu sadece grip değil pek çok hastalıktan korunmak için en etkili yöntemdir. Bu yüzden gün içinde sıklıkla ellerinizi yıkamak önemli bir tedbir olacaktır. Son zamanlarda satışı oldukça artan dezenfektan kullanımı da gripten korunmak için etkili bir yöntemdir.

Toplu Taşıma Kullanımı

Toplu taşıma kullanımı ne yazık ki insanların mecbur kaldıkları için kullandıkları bir ulaşım şekli. Bu yüzden grip virüsünün de en çok bulunduğu yerler toplu taşıma araçları. Toplu taşıma kullanırken alınabilecek en önemli tedbir maske ve eldiven kullanımı olacaktır. Eldiven kullanımı insanların tuttuğu yerler üzerinden geçecek olan virüs için önemli bir tedbir olacaktır.