Blog

Ev Yapımı Çözümlerle Sivilceden Kurtulmak Mümkün mü?

Halk arasında yerleşmiş olan kanının aksine sivilceler sadece ergenlik döneminde çıkmazlar. Pek çok insan hayatlarının çeşitli dönemlerinde beklenmedik bir şekilde sabah uyandıklarında yüzlerinin ortasında büyük bir sivilce görebilirler. Ancak sivilceye seyrek şekilde maruz kalanlar için herhangi bir tedavi yöntemi uygulamaları çok da elzem değildir. Bu insanlar genellikle çıkan sivilcenin kendiliğinden geçmesini beklerler. Ancak yüzünde ya da vücutlarının başka bölümlerinde ergenlik döneminde olduğu gibi sık bir şekilde sivilce çıkanlar çeşitli tedavi yöntemleri aramaya başlarlar.  Bu yöntemler ilaç tedavisi olduğu gibi sivilce üzerine sürülen çeşitli temizleme losyonlarıyla da yapılabilir. Ancak bunların yanında ev yapımı çeşitli çözümlerle de sivilcelerden kurtulmak mümkün oluyor.

Sivilce Nasıl Meydana Gelir?

Sivilcenin çıkmasının tek bir sebebi yoktur. Psikolojik sebepleri olabileceği gibi bünyeden kaynaklanan hormonal sebeplerden dolayı da sivilce çıkabilir. Elbette bir de halk arasında en çok üzerinde durulan yiyeceklerden kaynaklı olan sivilceler vardır. Ancak en temelinde sivilce çıkması tamamen kişinin bünyesi ile alakalı bir durumdur. Aynı şekilde, çıkan sivilcelerin iyileşme süreleri de kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde sivilce bir gün içinde çıkıp ortadan kaybolduğu gibi bazı kişilerde bir hafta boyunca kalmaya devam eder. Bu durum tabii ki kişinin moralini bozan bir durum.

Kolonya Sivilce Çıkmasını Önler mi?

Kolonya içinde alkol bulunduğu için yaralar üzerinde oldukça etkilidir. Ancak sivilceleri engelleme ya da geçirme konusunda tek başına yeterli değil. Kolonya ve bebek pudrasını aynı anda kullanarak sivilcenin çıkmasına engel olmak mümkün. Her iki malzeme de genellikle evlerde sürekli olarak bulunan iki malzeme. Bu bakımdan ihtiyaç anında hemen kullanılabilir. Vücudunda çok fazla sivilce çıkan kişiler sivilce çıkmadan önce o bölgede oluşan hafif ağrı ve kızarıklığı da bilirler. Hafif ağrı ve kızarıklık ertesi gün o bölgede bir sivilce çıkacağının habercisidir. İşte böyle durumlarda yani sivilce çıkmadan önce ağrısını hissettiğiniz yere limon ile bir miktar bebek pudrasını karıştırarak sürebilirsiniz. Bu karışımı yaparken pudranın macun kıvamına gelmesine dikkat edin. Bu sayede sivilcenin çıkacağını hissettiğiniz bölgeye sürdüğünüzde buraya yapışacaktır. Bunu gece yatmadan uygularsanız sabah kalktığınız o bölgede herhangi bir kızarıklık görüp herhangi bir ağrınız kalmadığını anlayacaksınız. Bu çok bilinen bir yöntem değil ve çalışma prensibi de oldukça basit.

Bildiğiniz gibi sivilcelerin çıkması için gerekli olan şey havadır. Derinizin gözeneklerinden içeri giren hava bu bölgede oluşmakta olan sivilce için uygun ortamı hazırlar. Bizim kolonya ve pudra karışımı ile yaptığımız şey ise bu bölgenin hava ile olan temasını 6-7 saatliğine kesmektir. Bu sayede çıkmakta olan sivilcenin hava ile olan teması kesilecek ve çıkamayacaktır. Sürdüğünüz karışım sabaha kadar kalabilir. Bunun herhangi bir zamanı yoktur. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki bu yöntem çıkmış olan sivilcenin üzerine sürüldüğünde etkisiz olacaktır. Bizim amacımız henüz sivilce çıkmadan engel olmak. Bununla birlikte eğer yüzünüzde aynı anda birden fazla sivilce çıkıyorsa tüm yüzünüzü bir maske gibi bu karışımla kaplayıp uyuyabilirsiniz. Ancak bu durum biraz meşakkatli olabilir. Çünkü limon ve pudra ikilisi yüzünüzün tamamının hava almasını engellediği için özellikle yazın sıcak havalarda terlemenize ve fazla su kaybetmenize sebep olacaktır. Bu yüzden gün içinde geceleyin kaybettiğiniz suyu telafi etmek için çok fazla su tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca eğer bu tekniği her gece uygularsanız bir süre sonra hiç yeni sivilce çıkmadığını da göreceksiniz.