Blog

Diyet Yaparken Makarna Tüketilir mi?

Makarna hemen hemen her evde bulunan ve yemek olmadığı zamanlarda imdada yetişen önemli bir gıda maddesi. Ancak hamur olduğundan dolayı fazla tüketimi kilo alınmasına sebep oluyor. Bu yüzden çok dikkatli bir şekilde tüketmek gerekiyor. Diyet yaparken makarna tüketimi ilk başta kulağa biraz garip gelebilir. Çünkü makarna gibi hamurdan yapılan gıdaların genellikle diyet programı uygularken tüketilmesi tavsiye edilmez. Ancak bu yanlış bilinen bir durum. Diyet sırasında elbette makarna tüketimi yapılabilir. Ancak bunu yaparken çok fazla aşırıya kaçmamaya da özen göstermek gerekmekte. Bir başka deyişle makarnayı karın doyurmak için tüketmemek gerekiyor. Bununla birlikte makarnanın içinde çok fazla vitamin bulunmakta. Bu yönüyle de diyet sırasında tüketilmesi zarar yerine yararlı dahi olabilir.

Diyet sırasında en çok yapılan hatalardan bir tanesi az yemek yemenin direkt olarak kilo verilmesi üzerinde etkili olacağıdır. Bu teoride doğru bir yaklaşım olabilir. Ancak az yemekten ziyade öğünlerde alınan kalorilerin hesaplanıp ona göre gıda tüketimi yapılması daha doğrudur. Bu yüzden diyet sırasında ne kadar fazla yemek yediğiniz önemli değil gün sonunda aldığınız kalori miktarı önemlidir. Kalori hesaplaması sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Tükettiğiniz gıdanın miktarını hesapladıktan sonra o gıdanın 1 kilosunda ne kadar kalori olduğunu öğrenip ona bölmeniz yeterlidir. Ancak bunu bir öğünde tükettiğiniz her gıda için yapmalı ve sonucu toplamalısınız. Uzmanlar bir öğünde maksimum 200 kalori olacak şekilde kalori hesaplanmasını söylemekteler. Bu sayede bu miktara sadık kalarak makarna dahi tüketebilirsiniz. Ama yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu makarna tüketimini karnınızı doyurmak için değil de daha çok makarna tadını almak için yapılmalı.

Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarna kilo aldırır. Ancak kilo aldırdığı çeşitli durumlar vardır. Örneğin gelişi güzel ve dikkat edilmeden tüketilen makarna elbette kilo aldıracaktır. Ya da her gün mutlaka makarna tüketmek de kısa süre içinde kilonuzda artışa sebep olacaktır. Bu bakımdan makarnayı bilinci bir şekilde tükettiğiniz taktirde kilo almayacağınızı göreceksiniz. Bununla birlikte makarna tüketimi yaparken ketçap ve mayonez gibi gıdalardan da uzak durmak gerekiyor. Makarna içeriğinde çok yararlı vitaminler bulundurur. Eğer ketçap ve mayonez gibi bol yağlı soslar kullanırsanız makarna yararsız bir abur cubur haline gelecektir. Normal şartlarda da uzmanlar ketçap, mayonez ve hardal gibi sosların kullanılmasını önermezler. Çünkü hazır alınan bu sosların içinde tat verici ve bozulmalarını önleyici çok çeşitli kimyasallar bulunmakta.

Makarnanın en verimli tüketim şekli sebze ile tüketimidir. Bezelye, mısır ve domates gibi sebzelerle birlikte tüketmek sağlıklı olacaktır. Ancak elbette diyet sırasında kaloriye dikkat edilmesi unutulmamalı. Günümüzde artık binlerce diyet programı var ve her diyet programın kendine özgü özellikleri bulunmakta. Çoğu diyet programında makarna tüketimi yasaklanmış olmasına rağmen olay yine insanların bilinçli bir şekilde diyet yapmaları ile alakalı. Yaptığınız diyet programında makarna yer almıyorsa ve makarna yemek istiyorsanız 200 kalori oranına dikkat ederek bunu yapabilirsiniz. Kimyasal içermediği sürece yediğiniz gıda ne olursa olsun 200 kaloriyi geçmediği sürece mevcut diyet programınızı etkilemez. Bu yüzden diyet konusunda çok da katı kurallar koymamak gerekiyor. Bazı diyetlerde kesinlikle programın dışına çıkılmaması söylenmekte. Bu diyetler genellikle tek gıda üzerine kurulu olan diyetler. Örneğin elma diyetinde birkaç gün boyunca sadece elma tüketilmesi gerekiyor. Eğer yaptığınız diyet böyle tek bir meyve ya da sebze üzerine kurulu bir diyetse elbette o diyet programının söylediklerine kulak vermek gerekiyor. Ancak çok çeşitli gıdalar tüketebildiğiniz diyetlerde makarna tüketimi yapabileceğinizi de unutmayın.