Blog

Bahar Diyeti Yaparak Kış Aylarında Alınan Kiloları Vermek

Diyet yapan kişiler için mevsimler diyet programlarına başlamak için birer başlangıç noktası olarak kabul edilirler. Bunun en büyük sebebi ise yeni bir mevsim başlangıcında insanların kilo vermiş bir şekilde bu mevsime başlamak istemeleridir. Bahar diyeti olarak bilinen diyet ise insanların kış boyunca aldıkları kiloları vermek için önemli bir diyet programıdır. Bu diyet programı sayesinde hem sağlık hem de görünüm açısında yaz aylarına güzel bir giriş yapılabilir.

Bahar diyeti yapanlar sağlıklarının yanında maddi olarak da iyi bir hale geleceklerini fark edebilirler. Çünkü bu diyette yenilen besinler kış aylarından kalan ve nispeten fiyatları düşen besinlerdir. Elbette tat olarak kış aylarındaki gibi olmaz ancak diyet sırasında tattan ziyade sağlığımızı korumak daha ön plandadır. Haftalık olarak alışveriş yapan kişiler paralarının ceplerinde kaldığını daha iyi bir şekilde anlayacaklardır. Bahar diyetinin bir önemli özelliği de tüketilen gıdaların bir alternatifinin bulunmasıdır. Örneğin avokado ya da kinoa gibi besinlerin yerine tüketilebilecek alternatif besinler mevcuttur.

Bahar Diyetinde Yumurta Yemek

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her besinin bir alternatifi bulunmakta. Bu yüzden kırmızı et yemek yerine onun güzel bir alternatifi olan yumurta da tüketilebilir. Sonuçta her ikisinde de protein ve demir mevcuttur. Etin en büyük alternatifleri arasında gelen kuru baklagiller de et tüketimi yerine yapılabilir. Kuru baklagillerin etin yanında en büyük artısı ise içerdiği liflerden dolayı kabızlık sorunu yaşayanlar için de ekstradan bir yararı olması.

Bahar Diyet sırasında tüketilecek olan önemli bir besin de beyaz ettir. Beyaz denildiğinde akla ilk gelen tavuk, yine alternatifleri bulunan bir gıdadır. Bunun yanında tavuk çeşitli şekillerde de tüketilebildiği için diyet sırasında sıkılmadan yemek mümkün olacaktır. Örneğin içinde tavuk eti bulunan tavuk suyuna çorba güzel bir alternatiftir. Her ne kadar yukarıda kış aylarından kalan besinler tüketilecek desek de bahar ayına özgü olan meyveleri tüketmek de mümkün. Bunlar arasında çilek ve erik diyet dostu olarak bilinen meyvelerdir.

Balık Yemek

Balık tüketimi bahar diyeti için uzak durulması gereken bir nokta. Çünkü kış aylarında lezzetli olan balıklar bahar ayları ile birlikte hem bu lezzetlerini kaybediyorlar hem de piyasada az bulunmaya başladıklarından dolayı fiyatlarında artış meydana geliyor. Bir başka deyişle meyve ya da sebzelerde olduğu gibi fiyatları düşmek yerine artış gösteriyor. Balık tüketmek yerine onunla aynı özellikleri sahip olan keten tohumu tüketmek daha mantıklı olacaktır. Keten tohumunda da tıpkı balıkta olduğu gibi demir, potasyum gibi vitaminleri bulabilmek mümkün. Yine balıkta bulunan Omega-3’ü ise semizotu salatası yaparak tüketebilirsiniz. Her diyette olduğu gibi bütün bu gıdaları tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ölçülerinin kaçırılmaması.

Esmer Ekmek Cebinizin Dostudur

Bahar diyetinin en büyük özelliği kesinlikle cebinize ekstra bir yük getirmemesidir. Evlerde en çok tüketilen gıdanın ekmek olduğunu düşündüğümüzde bahar diyetinde esmer ekmek tüketimi yapıldığından dolayı bu da harcama maliyetinizi düşürecektir. Esmer ekmeğin bilinen en büyük özelliği lifli olmasıdır. Bu da az şekilde tüketildiğinde bile uzun süre tokluk hissi vermesidir. Normal ekmeğe göre fiyatının da ucuz olması da önemli bir artıdır.