Blog

Adet Geciktirici İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zaman zaman kadınlar adet dönemlerini geciktirmek amacıyla adet geciktirici ilaçları kullanma yolunu tercih edebilirler. Bu gayet normal bir durumdur. Ancak bazı durumlarda bunun çeşitli sakıncaları da ortaya çıkmakta. Bu yüzden adet geciktirici ilaçların bilinçli bir şekilde kullanılması oldukça önem arz eden bir durum. Bu ilaçların başka sebeplerden dolayı da kullanıldığı bilinmekte. Ancak ülkemizde daha çok kullanılma sebebi olarak tatil planı yapan kadınların tatil sırasında regl olmak istememeleri geliyor.

Vücut Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Adet geciktirici ilaçlar en başta kanamaya engel olan ilaçlardır. Ancak pek çok kişi tarafından kullanımı bir alışkanlığa dönüştürülmekte ve gereksiz şekilde kullanılmaktadır. İlacın gereksiz ve sık kullanımı uzmanlar tarafından kısırlığa yol açma sebebi olarak da gösteriliyor. Oysaki bu ilaçları kullanmak sadece regl dönemi ile sınırlı olmalıdır. İlacı seyrek şekilde kullananlar için hiçbir tehlikesi bulunmamakla birlikte sık kullanan kadınların hormonlarının düzenli çalışmasını engellediği ortaya çıkmıştır. Bu ilaçlar hakkında bilinen en önemli yanlışlardan bir tanesi de kullandıktan sonra kilo almaya sebep olduğudur. Bu halk arasında yanlış bilinen bir durum. Zamanında ve sık kullanılmadığı durumlarda vücut üzerinde hiçbir etkisi bulunmaz. Ancak normal kullanımdan farkı kullanımda ise her ilaçta olduğu gibi kişiye özel farklı yan etkileri gözlemlemek mümkündür.

Yan Etkileri Nelerdir?

Adet geciktirici ilaç kullanan bayanlarda çeşitli yan etkiler gözlemlemek mümkündür. Bu yan etkilerin çoğu normal karşılanması gereken etkilerdir. Örneğin bazen baş ağrısı meydana gelebilir. Bununla birlikte kabızlık ve karında şişkinlik de en çok görülen yan etkiler arasında gelir. İlaç kullananlar bu tarz yan etkilerle karşılaştıklarında paniğe kapılmamaları gerekiyor. Zira bu etkilerin tamam adet dönemi sona erdikten sonra ortadan kalacak olan etkilerdir. Sonuçta bu ilaçlar metabolizmanın ve hormonların düzgün bir şekilde çalışmasına engel olmakta. Bunlar dışında adet geciktirici ilaçların bilinen yan etkileri bulunmuyor.

Zaman içinde bu ilaçların başka rahatsızlıklara da iyi geldiği anlaşılmıştır. Bu durum tıp dünyasında pek çok ilaç için geçerli olan bir durumdur. Örneğin bir kalp ilacı olan Viagra günümüzde farklı sorunlara iyi geldiği için de kullanılmakta ve bir kalp ilacı olduğu dahi insanlar tarafından bilinmemektedir. Adet geciktirici ilaçlar ise karaciğer problemi yaşayan insanlar için tedavi edici bir özelliğe sahiptir ve doktorlar tarafından karaciğer rahatsızlığı olanlara tavsiye edilir. Adet geciktirici ilaçlar oldukça ciddi ilaçlar oldukları için kullanmadan önce kesinlikle doktora görünmek ve doktor tavsiyesi almak gerekir. Kendi kararınızla kullanmak istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Şu nokta unutulmamalıdır ki bu tarz ilaçlar aspirin ya da ağrı kesici olarak nitelendirilmemeli ve aynı kefede değerlendirilmemelidir. Adet geciktirici ilaçlar evimizde bulunan en etkili antibiyotiklerden dahi çok etkili ve tehlikeli olabilecek ilaçlardır.